Task: Provádění testů a logování výsledků
Procházení připravených testů i předem nepřipravených testů za účelem srovnávání aktuálního chování systému s chováním očekávaným.
Disciplines: Provádění testů
Relationships
RolesPrimary Performer: Additional Performers:
Outputs
    Main Description

    Jádrem provádění testů je srovnávání aktuálního chování systému či komponenty s chováním očekávaným. Testy jsou prováděny podle připravených testovacích sad, případů a skriptů, přičemž výsledky jednotlivých testů jsou zaznamenávány do test logu, viz pracovní produkt test log.    

    Při provádění manuálních testů musí být testeři plně koncentrováni na srovnávání aktuálních a očekávaných výsledků, protože jinak by veškerá příprava testů byla marná. Nepozornost může vést k přehlédnutí defektů a k nesprávnému vyhodnocení testu jako „prošlo“, nebo k nesprávnému vyhodnocení testu jako „neprošlo“ a následné reportování defektů, které ve skutečnosti defekty nejsou. Při spouštění automatizovaných testů se tester soustředí pouze na odchylky od očekávaného chování zalogované nástrojem, které prověřuje a kontroluje, zda příčinou odchylky je skutečně defekt v systému nebo jen chybně vytvořený testovací skript.

    Smyslem logování výsledků testů je udržovat přehled o tom, které testy již byly provedeny a s jakými výsledky a které testy ještě zbývá dokončit. Na základě zalogovaných informací může test manažer monitorovat a reportovat průběh testování projektovému manažerovi, měřit výstupní kritéria a argumentovat případné zpoždění testování oproti původnímu harmonogramu. Testeři díky záznamům o provedení testu neopakují pořád stejné testy, které před nimi už provedl někdo jiný, ale soustředí se na testy, které ještě nikdo neprovedl.

    Jakmile je v průběhu provádění testů nalezena nějaká odchylka od očekávaného chování systému, je třeba ji ihned prošetřit a pokud se potvrdí, že jde o defekt, je nutné založit defekt report, viz úloha analýza a reportování defektů.

    Kromě provádění testů podle připravených testovacích sad, případů a skriptů je dobré vyhradit určitý čas i na otestování dalších nápadů, které vzniknou při pozorování chování systému během testování. Doplňkové použití reaktivních strategií, kde se využívá technik testování založených na zkušenostech a defektech, pomáhá obejít paradox pesticidů [1] a nalézt defekty v místech, která nejsou testovacími skripty pokryty. Příkladem často zmiňované techniky založené na zkušenostech je průzkumné testování, viz technika průzkumné testování.


    [1] Paradox pesticidů se projevuje tak, že při opakování stále stejné množiny testů se zanedlouho přestávají nacházet nové defekty, protože systém se postupně vyladí tak, aby byl vůči těmto testům odolný. [ISTQB, 2011, s. 14]

    More Information