Role: Tester
Hlavní zodpovědností testera je provádění testů a zaznamenávání jejich výsledků. [RUP, 2010]
Role Sets: Role
Relationships
Main Description

Role testera se do procesu testování zapojuje až ve fázi implementace testů, kde pomáhá připravovat testovací data a ověřuje, zda infrastruktura pro testování je připravena na zahájení provádění testů. Někteří testeři mohou být specializovaní na automatizaci testů. Do jejich zodpovědnosti pak přirozeně spadá nejen provádění testů, ale i vytváření automatizovaných skriptů.

Jakmile jsou splněna vstupní kritéria pro zahájení provádění testů, úlohou testerů je provádět testy podle připravených testovacích případů, sad a skriptů, zaznamenat jejich výsledky do test logu, ohlásit nalezené defekty a  následně opakovat testy v souvislosti se změnami v kódu a opravami defektů. Při procházení testů podle připravených testovacích případů by tester měl zapojit kreativitu a nejen splnit povinnost „odklikat“ test podle návodu. Dobrý tester rád vyzkouší i věci navíc, nad rámec testovacího případu. Někdy je v rámci provádění testů přímo vyhrazen čas na provádění testů mimo připravené testovací případy, sady a skripty. Uplatňují se reaktivní strategie testování, kde se využívá technik testování založených na zkušenostech a defektech. Účinnost reaktivních strategií přímo závisí na intuici, zkušenostech a znalostech daného testera. Pokud jsou testeři schopni najít defekty v oblastech dosud nepokrytých připravenými testy, je to velkým přínosem pro rozhodování o dalším postupu testování.

V průběhu celého procesu testování tester, stejně jako test analytik, podává test manažerovi průběžná hlášení o stavu testování, což jsou v případě testera hlášení o průběhu a stavu provádění testů. Při zaznamenávání výsledků a reportování defektů musí tester vyhodnocovat, zda testovací případ označit jako „prošlo“,“neprošlo“, nebo „prošlo s výhradou“, jaký je stupeň závažnosti a priority nalezeného defektu a další informace. Je důležité, aby testeři zadávání těchto dat nepodceňovali a zadávali tato data přesně a konzistentně, protože na jejich základě jsou potom počítány hodnoty metrik a monitorován a řízen průběh testování.

Po dokončení provádění testů jsou úlohy testera obdobné jako úlohy test analytika. Pomáhá test manažerovi se shromažďováním metrik z nástrojů pro řízení testování a s posouzením celkového pokrytí a průběhu testů, může být pověřen předáním pracovních produktů testování relevantním osobám a týmům, archivací pracovních produktů a může být přizván jako důležitý zdroj informací na retrospektivní mítinky.

Staffing
Skills

Dle [RUP, 2010; Patton, 2002, s. 18] by měl mít tester následující schopnosti, vlastnosti a dovednosti:

·         předchozí zkušenost s testováním, technikami testování a nástroji pro podporu testování,

·         schopnost rozpoznat problémy a řešit je,

·         být taktní, diplomatický a přesvědčivý při hlášení defektů,

·         být pečlivý, vytrvalý, zvídavý a věnovat pozornost i detailům,

·         znalost testované aplikace, systému nebo oblasti, která je předmětem testování (výhodou),

·         znalosti webových aplikací a systémových architektur (výhodou).

U testera se zaměřením na automatizované testy je dále vyžadováno [RUP, 2010]:

·         zkušenosti s nástroji pro automatizaci testů,

·         programátorské dovednosti a zkušenosti s debuggingem [1].

Požadavky na dovednosti role testera se, stejně jako u test analytika, mohou lišit v závislosti na typu testů, které jsou prováděny.



[1] Debugging je dle [ISTQB, 2012c, s. 17] definován jako „proces nalézání, analyzování a odstraňování příčin selhání v softwaru“.

Assignment Approaches

V malých testovacích týmech je běžnou praxí přiřazení role testera společně s rolí test analytik. V testovacím týmu je potom v obou rolích zároveň více osob se stejnými znalostmi a zodpovědnostmi. Ve větších testovacích týmech mohou být tyto dvě role odděleny. Do role testera se obsazují obvykle méně zkušení členové týmu a mají na starost pouze povinnosti testera. Postupem času získávají četné zkušenosti v oboru testování a mohou přibírat k roli testera i úlohy test analytika. Do separátní role testera bývají také obsazováni testeři specializovaní na automatizaci testů. [RUP, 2010]