Artifact: Report o stavu testování
Dokument, který sumarizuje aktivity testování a jejich výsledky a který je vytvářen v pravidelných intervalech pro účely reportování průběhu testovacích aktivit ve srovnání s původním plánem testování [ISTQB, 2012c, s. 46].
Domains: Monitoring, reporting a řízení testování
Relationships
RolesResponsible: Modified By:
TasksInput To: Output From:
Description
Main Description

Proces testování je průběžně monitorován. Výsledky sledování a měření průběhu testovacích aktivit jsou pravidelně sumarizovány do reportu o stavu testování.

V terminologickém slovníku ISTQB je report o stavu testování, na rozdíl od standardu IEEE 829, nazýván jako report o průběhu testování (test progress report), ale jedná se o tentýž pracovní produkt. Report o průběhu testování je dle [ISTQB,  2012c, s. 46] slovníku definován jako dokument, který sumarizuje aktivity testování a jejich výsledky a který je vytvářen v pravidelných intervalech pro účely reportování průběhu testovacích aktivit ve srovnání s původním plánem testování.

Za vytváření průběžných neformálních reportů o stavu testování uvnitř testovacího týmu jsou zodpovědní testeři a test analytici, kteří dávají test manažerovi průběžná hlášení o aktuálním stavu testování na projektu. Test manažer poté hlášení dodaná členy testovacího týmu reviduje a sumarizuje do formálního reportu o stavu testování, který předává mimo testovací tým projektovému manažerovi a případně dalším na projektu zainteresovaným stranám.

Dle standardu IEEE 829 report o stavu testování zahrnuje informace, které zachycuje následující tabulka.

Položky reportu o stavu testování, zdroj: [IEEE, 2008, s. 63-64]

Položky reportu o stavu testování

Popis

Shrnutí stavu testování

Shrnuje aktuální výsledky provedených testů ve srovnání s plánovanými testy a sumarizuje aktuální versus očekávaný stav defektů.

Změny oproti plánům

Souhrn testů, které měly být podle plánu provedeny, ale dosud provedeny nebyly, včetně důvodů, proč nemohly být provedeny. Dále jsou zde uvedeny informace o změnách ve zbylých testech, jako jsou změny v harmonogramu provádění testů, seznam testů, které již nebudou prováděny a seznam testů, které musí být provedeny opětovně.

Stav metrik testování

Poskytuje průběžný stav metrik, jejichž sledování je vyžadováno v plánu testování a popisuje všechny rozdíly aktuálních hodnot metrik proti deklarovaným cílům.

Tato struktura je obecným rámcem pro představu, jaké informace by měl report o stavu testování obsahovat. Konkrétní informace zahrnuté do reportu o stavu testování závisí na informačních potřebách zainteresovaných stran, kterým je report dodáván. Pro projektového manažera budou pravděpodobně důležité detailní informace o defektech, kdežto pro byznys manažera budou důležitější informace o pokrytí produktových rizik.

Pro podporu vytváření reportů o stavu testování nabízí nástroj IBM Rational Quality Manager celou řadu předdefinovaných reportů. Je možné vygenerovat například seznam defektů na základě vybraných parametrů, trend vytváření a uzavírání defektů, přehled provedených testů a jejich výsledků, trend aktuálního průběhu testů proti plánovanému průběhu, aktuální pokrytí požadavků testovacími případy a další. Kromě přednastavených reportů je možné si také definovat vlastní šablony reportů a vytvářet tak reporty pro specifické potřeby projektu. [IBM, 2012]

Tailoring
Impact of not having

Pokud nejsou vytvářeny reporty o stavu testování, projektový manažer nemá žádný podklad pro rozhodování a korektivní akce a je závislý na stanovisku test manažera. Bez reportů o stavu testování má test manažer problémy při obhajování zpoždění testování oproti harmonogramu, protože členové projektového týmu neznalí testování často nechápou důvody zpoždění testování a testovací tým je vnímán jako brzda projektu, i když vina nemusí být nutně na straně testovacího týmu. Naopak pokud test manažer dodává informace o průběhu testování ve srozumitelné podobě, kde je jasně vidět, proč testování neprobíhá podle plánu a kdo na tom nese svou vinu, projektový manažer se na základě dodaných podkladů může rozhodnout, jak se bude postupovat dále a jestli je nutná např. redukce rozsahu testování nebo zastavení testování a předání release aplikace zpět vývojovému týmu k opravám.

Reasons for not needing Reporty o stavu testování je třeba vytvářet vždy.
Representation Options Forma reportu o stavu testování není striktně dána a závisí na potřebách na projektu zainteresovaných stran a na specifikách projektu a organizace. Pro podporu vytváření reportů o stavu testování je vhodné využít předdefinovaných reportů v IBM Rational Quality Manager, nebo si nadefinovat vlastní šablonu pro report.