V rámci implementace testů mohou být testovací případy organizovány do tzv. testovacích sad, které umožňují kompletně otestovat určitou část vyvíjené komponenty nebo systému. Vytváření testovací sady spočívá ve výběru a uspořádání jednotlivých testovacích případů do logické posloupnosti. [Rejnková, 2012, s. 80]
Dle [ISTQB, 2012c, s. 47] je testovací sada definována jako „sada několika testovacích případů pro komponentu nebo systém pod testem, kde výstupní podmínky jednoho testu jsou často použity jako vstupní podmínky testu následujícího“.
Uspořádání testovacích případů do testovací sady lze použít například v případě, kdy jednotlivé testovací případy představují části procesu a testovací sada sestavená z těchto testovacích případů představuje komplexní proces, kterým uživatel prochází při založení nového účtu do systému. [IBM, 2012] Taková testovací sada by potom obsahovala například sled následujících testovacích případů:
· Testovací případ č. 1 – Registrace uživatele,
· Testovací případ č. 2 – Aktivace uživatele,
· Testovací případ č. 3 – Inicializace uživatele,
· Testovací případ č. 4 – Přihlášení uživatele,
· Testovací případ č. 5 – Odhlášení uživatele.
V tomto případě je tedy nutné vykonat testovací případy právě v tomto pořadí určeným testovací sadou, protože např. samotné odhlášení uživatele by nebylo možné provést bez předchozího přihlášení uživatele.
Tento způsob použití testovací sady ovšem není jediným. Testovací sady lze použít obecně pro organizaci testovacích případů za nějakým účelem. Výstupní podmínky jednoho testu nemusí být nutně vstupními podmínkami testu následujícího. Testovací sady v tomto pojetí mohou být použity např. pro kolekci testovacích případů za účelem ověření sestavení nebo ověření stability produktu, nebo pro sdružení testovacích případů zaměřených na specifickou funkcionalitu produktu, nebo k vytvoření regresního průchodu přes funkční oblasti produktu [IBM, 2012].
Organizace testovacích případů do testovacích sad je v zodpovědnosti test analytika, který nejlépe ví, které testovací případy je zapotřebí uspořádat či sloučit a které naopak mohou být prováděny samostatně, bez vazby na ostatní testovací případy.
Pro tento pracovní produkt byla nadefinována také ukázková šablona v nástroji IBM Ratinal Quality Manager. Standard IEEE 829 nepředepisuje žádnou strukturu testovací sady, proto jsem vycházela z výchozí struktury testovací sady v IBM Rational Quality Manager, kterou jsem upravila obdobně jako šablonu testovacího případu.