Během implementace testů při vytváření testovacích skriptů bývá zvykem zvlášť vytvořit data, která jsou potřebná pro testování. Testovací skripty potom obsahují odkazy na testovací data, která jsou zadávána do systému při provádění testů anebo jsou očekávána na výstupu testu.
Dle [ISTQB, 2012c, s. 43] jsou testovací data definována jako „data, která existují (například v databázi) ještě před provedením testu a která ovlivňují nebo jsou ovlivňována testovanou komponentou nebo systémem“.
Za vytváření testovacích dat je zodpovědný primárně test analytik, ale část úkolů může delegovat i na testery, kteří mají s vytvářením testovacích dat zkušenosti. Při testování specifických oblastí je často nutná i spolupráce testovacího týmu se zadavateli ze strany byznysu, kteří se orientují v problematice, kterou systém podporuje, a znají specifickou vnitřní logiku dat.
Testovací data nemají předepsanou strukturu, protože se pokaždé může jednat o data jiného typu. [Šplíchalová, 2008, s. 43] Data mohou mít podobu sešitu v Excelu [Software Testing Mentor], který může testerům sloužit pro manuální zadávání dat do systému, nebo může být napojen na automatizované nástroje. Dále mohou být data organizována v databázích, v textových souborech, v souborech XML nebo v podobě bitmapových obrázků a šifrovaného textu [Šplíchalová, 2008, s 43].
V některých případech mohou být sady dat velmi rozsáhlé a jejich vytváření a aplikování při provádění testů není v lidských silách. Pro tyto případy je vhodné použít automatické generátory dat, které jsou schopné v krátkém čase vytvořit velké množství dat podle zadaných kritérií a následně je načíst do požadovaného datového zdroje, což může být např. tabulka, soubor nebo přímo databáze. Zástupem generátorů dat jsou například nástroje DTM Data Generator, Tnsgen, forSQL Data Generator, Test Data Generator TDG nebo DB Data Generator [Fiurášek, 2010, s. 66-67]. Při provádění testů je potom možné vytvořenou datovou základnu připojit na automatizovaný nástroj, který si v požadovaném sledu bere jednotlivá data.