Artifact: Seznam testovacích podmínek
Položka či událost systému nebo komponenty, která má být ověřena jedním či více testovacími případy [ISTQB, 2012c, s. 43].
Domains: Analýza testů
Relationships
RolesResponsible: Modified By:
TasksInput To: Output From:
Description
Main Description

Seznam testovacích podmínek je výstupem z hlavní aktivity analýza testů, která předchází aktivitě návrh testů, nebo je s ní sloučena. Tento dokument v bodech definuje, co se bude testovat ve vazbě na podklady pro testování, produktová rizika, strategické cíle a cíle testování. Následně slouží jako podklad pro další pracovní produkty v aktivitách návrh a implementace testů, zejména pro testovací případy. Seznam testovacích podmínek by měl být zpracován, jakmile je k dispozici plán testování a podklady pro testování.

Dle slovníku ISTQB [ISTQB, 2012c, s. 43] je testovací podmínka definována jako „položka či událost systému nebo komponenty, která má být ověřena jedním či více testovacími případy“. Jinak řečeno je to tedy „něco“, co je možné otestovat, ale už neřeší způsob, jakým to bude otestováno. V některých jiných metodikách (RUP, OPENUP i MMSP) a v literatuře se namísto pojmu testovací podmínka používá pojem testovací nápad (test idea). Tyto dva pojmy označují totéž.

Za vypracování seznamu testovacích podmínek je zpravidla zodpovědný test analytik. V případě, že není dostatek podkladů pro testování, nebo jsou zastaralé, je nutné vydefinovat testovací podmínky ve spolupráci se zainteresovanými stranami na projektu.

Seznam pracovních podmínek není specifikován standardem IEEE 829. Ačkoliv forma, v jaké jsou testovací podmínky zpracovány, obvykle závisí na položce, která je předmětem testování, je užitečné se držet některých obecných doporučení [ISTQB, 2012b, s. 12]:

·        Testovací podmínky je vhodné uspořádat do hierarchické struktury, kdy vyšší úroveň mapuje danou podmínku obecně (např. funkcionalita obrazovky X) a nižší úroveň potom tuto obecnou podmínku rozvádí do většího detailu (např. obrazovka X odmítne rodné číslo, které není ve specifickém formátu).

·        Pokud jsou definována produktová rizika, tak testovací podmínky by měly být zaměřeny na jejich pokrytí.

·        V rámci zpracování seznamu testovacích podmínek je kromě samotné specifikace podmínek vhodné zachytit i vazbu na podklady testování, ze kterých podmínka vychází, cíle testování, strategické cíle a produktová rizika. V rámci návrhu testů, které vychází z testovacích podmínek, je vhodné opět zachytit vazbu testovacích případů na dané testovací podmínky.

K tomuto pracovnímu produktu byla nadefinována také vzorová šablona. Vzhledem k tomu, že tento pracovní produkt nemá svou interpretaci v nástroji IBM Rational Quality Manager, šablona seznamu testovacích podmínek byla zpracována v MS Word a vychází ze šablony testovacích nápadů z metodiky MMSP, přičemž přidává propojitelnost testovacích podmínek na podklady pro testování, cíle, produktová rizika, testovací případy a mění terminologii podle ISTQB. V nástroji IBM Rational Quality Manager může být tento produkt připojen jako příloha k testovacímu plánu, tzn. do části „Attachments.

Illustrations
Tailoring
Impact of not having Bez seznamu testovacích podmínek je při přípravě testovacích případů nutné vycházet přímo z podkladů pro testování. Vzhledem k tomu, že seznam testovacích podmínek obvykle vzniká ještě před tím, než je zpracovaný detailní design pro vývoj softwaru, je možné při revizi podkladů pro testování zachytit případné defekty a vyvarovat se tak jejich odstraňování v pozdějších fázích návrhu. Jiným následkem neexistence je absence přímého propojení cílů a produktových rizik na jednoduché testovací podmínky, kterým na rozdíl od testovacích případů rozumí všechny zainteresované strany a mohou včas zareagovat, pokud zjistí nedostatečné pokrytí rizik a cílů.
Reasons for not needing Seznam testovacích podmínek není nutné vytvářet, pokud lze podklady pro testování jednoduše vztáhnout přímo na testovací případy nebo je možné využít již existující seznam testovacích podmínek z podobného projektu, který stačí poupravit.
Representation Options Seznam testovacích podmínek může být ve formě textového dokumentu, který se připojí k plánu testování v IBM Rational Quality Manager. Vhodná forma zápisu testovacích podmínek je „akce a reakce“ (např. Provedeme X → Zobrazí se X). Jednotlivé testovací podmínky mohou být hierarchizovány a propojeny s podklady pro testování, cíly, produktovými riziky a testovacími případy.